top of page
Ara
  • mttopaloglu

Köpeklerde kalsiyum eksikliği hasta ediyor

Güncelleme tarihi: 25 Mar 2022

Kalsiyum yetersizliği hipokalsemi ile birlikte şekillenen Elampsia, özellikle yeni doğum yapmış köpeklerde yaygın olarak görülebiliyor.


Hücredışı kalsiyum seviyesindeki düşüklük nedeniyle dolaşım sistemindeki kalsiyum ciddi oranda düşer. Doğumdan 2-3 hafta sonra genelde ortaya çıkması beklense de Artemis Veteriner Kliniği’nde son 2 vakamızda olduğu gibi doğumu seyreden bir kaç gün içinde de semptomları ortaya çıkabilir.


Hastalığın yetersiz beslenen köpeklerde görülme riski yüksektir. Vitamin ve mineral eksiklikleri bulunan bu hayvanlarda, hamilelikle beraber eksiklik daha da artar. Vücut depoladığı mineralleri yavrulara aktarır. Emzirme döneminde kalsiyum ve fosfor süt üretiminde harcanır.


Titreme, yürümede dengesizlik, kas kasılmaları, göz seyirmesi, hızlı ve kesik soluma belirtileri arasındadır ve aniden ortaya çıkabilir.


Zaman kaybetmeden veteriner kliniğine götürülmesi gerekir. Kan testleri ile kesin tanıyı koymak mümkündür. Gerekli ilaç ve serumlarla kalsiyum açığı kapatılır. Beslenme düzeni değiştirilir. Taburcu olan hayvanın kaliteli kuru mamalarla beslenmesi, veteriner hekim önerisiyle takviyeler kullanması uygun olacaktır.


Sağlıkla kalın...Veteriner Hekim M. Turgut TOPALOĞLU


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page